” Zacieśniając nasze relacje z Mikronezją”, czyli trochę o stosunkach dyplomatycznych pomiędzy Polską a Mikronezją

Zacieśniając nasze relacje z Mikronezją, państwem wyspiarskim narażonym na negatywne efekty zmian klimatu Polska daje jasny sygnał, że będzie dążyć do wypracowania nowej, zrównoważonej agendy rozwojowej po 2015 r. – podkreślił ambasador Bogusław Winid w czasie ceremonii, która odbyła się w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa Mikronezji przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Stosunki dyplomatyczne między Polską i Mikronezją zostały nawiązane 6 marca 2015 r. Uroczystość podpisania dokumentów odbyła się w Stałym Przedstawicielstwie Mikronezji przy NZ w Nowym Jorku.

W imieniu rządu Sfederowanych Stanów Mikronezji wspólny komunikat ws. nawiązania stosunków dyplomatycznych podpisała ambasador Jane J. Chigiyal, Stała Przedstawiciel Mikronezji przy NZ. Ze strony Polski komunikat podpisał ambasador Bogusław Winid, Stały Przedstawiciel RP przy NZ. Komunikat wszedł w życie z dniem podpisania.

mikronezja

Pewnie niewielu z was wie, że Polska jakiś czas temu nawiązała stosunki dyplomatyczne z krajami wyspiarskimi. Kiedy dowiedziałam się, że Polska 3,5 roku temu nawiązała stosunki dyplomatyczne z Mikronezją, zaciekawiłam się tematem i postanowiłam zgłębić go bardziej.

Na oficjalnej stronie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Canberze możemy przeczytać:

„12 lutego 2019 r. Ambasador Michał Kołodziejski, jako pierwszy polski ambasador w historii, złożył w Palikir – stolicy Sfederowanych Stanów Mikronezji listy uwierzytelniające na ręce Prezydenta Petera M. Christiana.

Ambasador Kołodziejski spotkał się również m.in. z Ministrem Spraw Zagranicznych Lorinem S. Robertem, jak również Gubernatorem stanu Pohnpei Marcelo K. Petersonem.

Nawiązanie w 2015 r. stosunków dyplomatycznych z Mikronezją jest rezultatem rosnącego zainteresowania Polski współpracą polityczno-gospodarczą z państwami pozaeuropejskimi.

Jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019, Polska jest zainteresowana współpracą z Mikronezją na forum ONZ na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa i stabilności oraz walki ze zmianami klimatycznymi, mającymi szczególne znaczenie dla wyspiarskich państw Pacyfiku. W czasie rozmów Ambasador wyraził podziękowanie za aktywny udział delegacji mikronezyjskiej w szczycie COP24 w Katowicach w grudniu 2018 r.

Podczas wizyty na Mikronezji Ambasador odwiedził też znajdujący się na wyspie Pohnpei pomnik Jana Kubarego (1846-96), polskiego podróżnika i etnografa, zasłużonego badacza Oceanii, który spędził w regionie większość swojego życia, osiadając w Mikronezji. Postać Kubarego jest znana wśród miejscowej ludności. Jego imieniem nazwano nowogwinejski szczyt, wyspę w atolu Ailinglapalap i nowe gatunki ptaków.”

Informację o tym wydarzeniu znajdziemy również w „Marianas Variety”.

Bez tytułu

„Doceniam to, że jesteś tutaj jako pierwszy akredytowany ambasador z waszego kraju, by wzmocnić nasze relacje” – powiedział prezydent Peter M. Christian.

Ambasador Michał Kołodziejski zapewnił natomiast, iż może on liczyć na niego jeśli chce, aby interesy Mikronezji były promowane w Polsce.

Treść podpisanego dokumentu znajduje się na stronie rządu FSM i wygląda tak:

ofi

W październiku 2016 r. wizytę na Mikronezji (oraz w innych krajach wyspiarskich Pacyfiku) złożył ówczesny Ambasador RP w Australii Paweł Milewski w ramach realizacji zadań jako specjalny wysłannik Ministra Spraw Zagranicznych ds. kampanii na rzecz promocji kandydatury RP na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych na lata 2018-2019.

IMG_20161006_111419

Program wizyt obejmował spotkania z następującymi najwyższymi przedstawicielami władz państw wyspiarskich Pacyfiku:

Nauru – Prezydent i Minister Spraw Zagranicznych Baron Divavesi Waqa; Wiceprezydent i Minister Edukacji Charmaine Scotty oraz Sekretarz ds. Zagranicznych Michael Aroi;

Wyspy Marshalla – p.o. Prezydenta Mattlan Zackhras i Minister Spraw Zagranicznych John M. Silk;

Mikronezja – Minister Spraw Zagranicznych, Lorin Robert, Minister Sprawiedliwości Joses R. Gallen oraz Sekretarz ds. Zagranicznych Jackson T. Soram;

Palau – Minister Spraw Zagranicznych Billy Kuartei.

W wyniku przeprowadzonych spotkań, które były również okazją do przedyskutowania możliwości rozwoju stosunków dwustronnych, poparcie dla Polski przekazały Nauru, Wyspy Marshalla i Mikronezja.

Jednym z istotnych obszarów współpracy na forach wielostronnych są zmiany klimatyczne. Strona mikronezyjska aktywnie uczestniczyła w szczycie COP24 w Katowicach w grudniu 2018 r.

Jednym z istotnych, symbolicznych elementów tych relacji jest polski ślad na Mikronezji – Jan Kubary, o którym już oczywiście wiecie, jeśli czytacie mojego bloga 🙂

Źródła:

https://www.msz.gov.pl

https://canberra.msz.gov.pl

http://www.mvariety.com

https://nowyjorkonz.msz.gov.pl

https://canberra.msz.gov.pl

Specjalne podziękowania dla pani Agaty Utnickiej -Radcy, Zastępcy Kierownika Placówki oraz całej Ambasadzie RP w Canberze za podesłanie materiałów, które wykorzystałam w tej notce.

 

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s