Legenda o dwóch kochankach z Guam

Puntan Dos Amantes lub Two Lovers Point to bez wątpienia jedna z najbardziej kultowych atrakcji Guam. Każdego roku wysoki klif, który jest miejscem jednej z najbardziej znanych i romantycznych legend, przyciąga setki tysięcy turystów.

Legenda o dwóch kochankach z Guam

Dawno temu, w czasach, gdy Hiszpania rządziła Guam, w stolicy Hagatnie mieszkała dumna rodzina. Ojciec był zamożnym hiszpańskim arystokratą, a matka była córką wielkiego wodza Chamorro. Rodzina posiadała ziemię i cieszyła się dużym szacunkiem wszystkich – zarówno Chamorro, jak i Hiszpanów.

Ich córka była piękną dziewczyną, podziwianą przez wszystkich za szczerość, skromność i doskonały naturalny urok. Jej piękno wniosło do rodziny największą dumę i godność.

Pewnego dnia, ojciec dziewczyny zaaranżował dla niej małżeństwo z potężnych hiszpańskim kapitanem. Kiedy dziewczyna to odkryła, była tak zrozpaczona, że ​​uciekła z Hagatny na północ Guam, aż znalazła odosobnione i spokojne wybrzeże.

Tam, na oświetlonym przez księżyc brzegu, poznała i zakochała się w młodym wojowniku z bardzo skromnej rodziny Chamorro. Był łagodny, mocnej budowy z oczami, które szukały sensu w gwiazdach.

Kiedy ojciec dziewczyny dowiedział się o dwóch kochankach, rozgniewał się i zażądał, by natychmiast poślubiła hiszpańskiego kapitana. Tego dnia o zachodzie słońca, dziewczyna ponownie wymknęła się na to samo wybrzeże i znów spotkała swojego kochanka Chamorro.

Jej ojciec wraz z kapitanem i wszystkimi hiszpańskimi żołnierzami ścigali kochanków aż do wysokiego klifu nad zatoką Tumon. Znaleźli się oni tam uwięzieni pomiędzy krawędzią urwiska a zbliżającymi się żołnierzami. Jedyne, co młody wojownik mógł zrobić, to ostrzec ich, by się cofnęli, a ojciec kazał żołnierzom się zatrzymać.

Credit to owner

Kochankowie związali swoje długie czarne włosy w jeden węzeł. Zachowując się tak, jakby byli całkowicie sami, spojrzeli sobie głęboko w oczy i pocałowali się po raz ostatni. Potem przeskoczyli przez długi, głęboki klif w ryczące wody oceanu.

Ojciec dziewczyny i wszyscy obecni, rzucili się z udręką na skraj klifu, ale było już za późno, mogli tylko spojrzeć na wody oceanu.

Od tego dnia ludzie Chamorro z szacunkiem spoglądają na wystający szczyt nad zatoką Tumon. Dwoje kochanków pozostaje symbolem prawdziwej miłości – miłości, w której dwie dusze są splecione na zawsze w życiu i śmierci. Od tego czasu najwyższy punkt na klifie był znany jako Puntan Dos Amantes lub Punkt Dwóch Zakochanych.

Źródło: Puntandosamantes.com

Dziś na Two Lovers Point znajdują się dwa wielopoziomowe punkty widokowe, z których roztacza się wspaniały widok na zapierającą dech w piersiach zatokę Tumon Bay, wysoko nad rozbijającymi się falami oceanu 400 stóp poniżej. Pośrodku parku lśni w słońcu i sięga nieba wspaniały mosiężny posąg dwojga kochanków zamkniętych w uścisku.

Credit to owner

W grudniu 2002 r. szalejące wiatry Tajfunu Pongsona zwaliły na ziemię ukochany posąg dwojga kochanków, uszkadzając go tak dotkliwie, że uważano, iż jest niestety nie do naprawienia. Statua trafiła na złomowisko, przeznaczona do wyrzucenia i nigdy więcej nie widziana.

Jedenaście lat później, kiedy guamski biznesmen David Barnhouse zalecał się do Nancy wiosną 2013 roku, zabrał ją do „Two Lovers Point”. David opowiedział Nancy o tragedii posągu dwojga kochanków, dodając, że miejscowi uważają, że posąg nadal leży, zgięty i złamany, na złomowisku. David obiecał, że jeśli posąg nadal będzie istniał, kupi go, naprawi i sprowadzi z powrotem do „Two Lovers Point” jako symbol miłości jego i Nancy. Para wyszła za mąż później w tym samym roku i wkrótce po ślubie Nancy zaczęła szukać posągu dwojga kochanków. 

Dwa lata poszukiwań Nancy nic nie wykazały. Lecz pewnego dnia poznała Mosesa S. Chonga, właściciela Green Guam Corporation. Nancy wspomniała o swoich poszukiwaniach posągu dwojga kochanków i była oszołomiona, gdy dowiedziała się, że Moses kupił posąg wiele lat temu na złom, ale nigdy nie miał serca go stopić. Posąg dwojga kochanków leżał na jego złomowisku, połamany i nietknięty przez ponad dekadę.

Firma Davida i Nancy, Island CERTS Corporation (ICC), kupiła posąg od Mosesa i przetransportowała go do warsztatu, w którym pracownicy spędzili tygodnie próbując odgiąć i uwolnić mosiądz z zardzewiałej i poszarpanej stalowej podstawy. Widząc, że było to zadanie, które wymagało wyspecjalizowanego spawacza, ICC zatrudniło producenta spawania Armando Nazareta, który spędził następne pięć miesięcy żmudnie oddzielając zardzewiałą rurę od mosiądzu, rozginając i przekształcając rzeźbę oraz polerując ją do pierwotnego blasku.

15 października 2015 r., w drugą rocznicę ślubu Davida i Nancy Barnhouse, pracownicy ICC załadowali posąg na ciężarówkę i odesłali dwoje kochanków do „Two Lovers Point” z tym błogosławieństwem: Niech posąg Dwóch Kochanków będzie przypomnieniem o wiecznej miłości co jest możliwe, gdy dwoje śmiertelników się zakochuje.

Źródło: visitguam.com

Popularna baśń ludowa Guam opowiada, jak dwoje kochanków, którym społeczeństwo nie pozwoliło być razem, związało włosy i skoczyło na śmierć z Puntas Dos Amantes, zamiast żyć osobno. Jednak szczegóły tej historii znacznie się zmieniły, odkąd po raz pierwszy opisał ją francuski odkrywca Louis de Freycinet w 1819 roku. Według relacji Freycineta, mężczyzna z wysokiej kasty matao zakochał się w zakazanej miłości z kobietą z niższej kasty manachang.

W rozpaczy wspięli się na szczyt stromego szczytu nad morzem, związali włosy i trzymając się nawzajem, skoczyli na pewną śmierć…

Źródło: wikipedia.org

Reklama

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s