No jak to co?! Książki :D „MicroBook”

Witam,

Ostatnio bardzo dużo dzieje się na świecie. I niestety nie można powiedzieć, aby to były rzeczy pozytywne.

Z tego też powodu ciężko jest przewidzieć cokolwiek, jednak wciąż wydłużający się czas mojego powrotu na Pacyfik zaczynał mi tak doskwierać, że postanowiłam w końcu podjąć decyzję o kolejnej wyprawie w przyszłym roku.

Jak już wiadomo, pierwsza wyprawa Mikronezyjska zakończyła się sukcesem. Mimo usilnych chęci szybkiego powrotu, los zadecydował inaczej i przewrotne życie na jakiś czas powstrzymało mnie od tych planów. Ale się nie poddałam.

Na chwilę obecną mieszkam w Szwajcarii, dużo pracuję i przygotowuję się zarówno mentalnie jak i finansowo do wyprawy na Pacyfik 2023. Jeśli szczęście dopisze, to będzie II wyprawa Mikronezyjska, po której zaplanowałam jeszcze trzy kolejne.

Więcej szczegółów zapewne wkrótce pojawi się na blogu.

Ale, ale… co do tej pory mam robić?

No jak to co?! Książki 😀

Poza pomysłami na artykuły związane z tematyką Mikronezji postanowiłam wprowadzić cykl „MicroBook”, w którym przedstawię literaturę związaną z tą częścią świata.

Książek, zwłaszcza w języku polskim jest niewiele, mimo to jeśli ktoś będzie potrzebował informacji, może natrafi kiedyś na mojego bloga i przyda mu się zbiór informacji, który tutaj zamieszczam 🙂

Jak już wspomniałam, mieszkam obecnie w Szwajcarii. Kiedy mieszkałam w Londynie odwiedziłam „Daunt Books”, księgarnie rzekomo specjalizującą w literaturze podróżniczej, ale nie znalazłam nic, co dotyczyłoby Mikronezji.

Daunt Books

Niedawno natomiast odkryłam, że w Zurychu znajduje się podobna księgarnia a jej zasoby są znacznie lepsze, dlatego też wybiorę się tam, kiedy tylko będę mogła.

Jeśli jesteście zainteresowani i poszukujecie książek o danym rejonie świata, możecie zajrzeć na stronę internetową księgarni i przeszukać ich zbiory. Książki są zarówno w języku niemieckim ale i także angielskim.

„Travel Book Shop ma prawie pięćdziesiąt lat doświadczenia. Jej początki sięgają czasów Giseli i Roberta Treichlerów, którzy napisali pierwszy przewodnik po Indiach dla turystów indywidualnych. Od tych początków powstała dobrze ugruntowana, różnorodna księgarnia z mapami i podróżnikami, w której spotykali się miłośnicy podróży i globtroterzy – od studentów po Radę Federalną. Księgarnia była przez długi czas jedynym miejscem, w którym znajdowały się międzynarodowe mapy. Nie było oferty online.

Mimo dużej popularności i lojalnej klienteli Travel Book Shop musiał również zmierzyć się z rodzącą się konkurencją w Internecie. Aby uniknąć bankructwa, w 2012 roku firmę przejęła obecna właścicielka Regula Weber. Od tego czasu ona i jej zespół prowadzi Travel Book Shop z nową energią. Utrzymane zostały wysokie standardy jakości i różnorodności.”

Księgarnia oferuje także ciekawą opcję –> Tak zwaną „Osobistą biblioteczkę”

A tak to działa:

1. Podajesz kraj, miasto, region, który Cię interesuje…
2. …i maksymalną kwotę.
3. A księgarnia przygotowuje indywidualny pakiet lektur z powieści i książek non-fiction.

credit to timeout.com

Ja natomiast dzisiaj chciałabym przedstawić wam książkę, która była wręcz nieocenioną kopalnią wiedzy na temat wyspy Pohnpei.

„A Guide to Pohnpei: An Island Argosy” – Gene Ashby

„Ta książka opowiada wiele o historii Pohnpei (Ponape), która nigdy nie została spisana dla przyszłych pokoleń. Na wyspach znaczna część historii jest przekazywana ustnie i przekazywana z pokolenia na pokolenie, a wiele historii opowiada się inaczej, teraz jednak mamy na początek zapis pisemny. Książka jest trudna do znalezienia, ale warta wysiłku, jeśli lubisz wędrować po tropikalnych wyspach, zwłaszcza zgłębiając informacje o potęgach kolonialnych, takich jak Hiszpania, Niemcy, Japonia i USA pod koniec II wojny światowej. Napisana sprawnie i precyzyjnie; lepiej, żeby tak było, ponieważ Gene był nauczycielem angielskiego.” – taki oto opis można znaleźć na Amazonie, gdzie o ile dobrze pamiętam, zakupiłam swój egzemplarz.

Po przyjeździe na wyspę, widziałam tę książkę także w sklepiku z pamiątkami w jednym z hoteli.

Książka zawiera wszystko co należy wiedzieć o wyspie: jej historię, kulturę, florę oraz faunę, mapki, atrakcje turystyczne… Znajdziecie w niej także słowniczek angielsko -ponapejski, choć tu akurat polecam uczyć się od miejscowych 😉 Mnóstwo ciekawostek i legend związanych z wyspą. Jest to lektura obowiązkowa przed przyjazdem na Pohnpei – wyspy, za którą tak bardzo mi się tęskni 🙂

😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s